Uroczystość Wniebowzięcia NMP w Ostrowach Tuszowskich
Poświęcenie organów
W dniu 15.08.2020 r. miała miejsce uroczystość odpustowa w parafii w Ostrowach Tuszowskich, podczas której zostały poświęcone odnowione i rozbudowane organy. Uroczystości przewodniczył i poświęcenia organów dokonał ks. Bp Edward Białogłowski. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, pielgrzymi, leśnicy oraz parafianie. Poświęceniu towarzyszył koncert organowy w wykonaniu mgr Grzegorza Łobazy z Rzeszowa. W trakcie koncertu zostały wykonane utwory: J. S. Bach (Preludium i fuga Es-dur, BWV 552; Toccata i fuga d-moll, BWV 565) A. Guilmant (Sonata nr 4 d – moll op. 61, cz. I Allegro assai) oraz M. E. Bossi (Scherzo g-moll, op. 49 nr 2).
Odnowione i rozbudowane organy zostały w 1910 r. zakupione w parafii Ryglice w diecezji tarnowskiej. Dokładny czas powstania organów jak i budowniczy nie jest znany. Z uwagi na styl prospektu można określić czas powstania na XVIII w. Organy umieszczone są na chórze muzycznym. Szafa organowa przylegająca do tylnej części chóru rozbudowana o dwa boczne skrzydła, nawiązujące w stylu do środkowej części. Prospekt organów (część środkowa) w stylu barokowym, architektioniczny, jednosekcyjny, pięcioosiowy, trójwieżowy z segmentami międzywieżowymi. Wieżyczka środkowa znacznie obniżona wysunięta półkoliście zwieńczona Trójkątem Opatrzności Bożej w promienistej glorii. Prospekt zdobiony dekoracją snycerską, polichromowany, złocony.
Organy mają obecnie 16 głosów, dwa Manuały i Pedał. Manuał I liczy 5 głosów (Pryncypał 8’, Bourdon 8’, Oktawa 4’, Super Oktawa 2’, Mixtura 4x), Manuał II – 8 głosów (Burdon 8’, Flet otwarty 8’, Pryncypał 4’, Flet kryty 4’, Flet 4’, Szpicflet 2’, Kwinta 11/3’, Oktawa 1’), Pedał – 3 głosy (Subbas 16’, Fletbas 8’, Chorał 4’). Z ciekawostek można podać, że organy liczą 945 piszczałek. Prace związane z renowacją i rozbudową szafy organowej wykonał pan konserwator Piotr Konczarek z Krakowa a prace związane z organami przeprowadził organmistrz Paweł Ziaja z Chmielnika.
Renowacja i rozbudowa organów nie byłaby możliwa bez zaangażowania ks. Proboszcza R. Madeja i Parafian. Podziękowania należy złożyć dla Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, dla ofiarodawców indywidualnych z parafii, dla Leśników. Osobne szczególne podziękowanie składamy na ręce Pana Mirosława Namczyka z Ostrów Tuszowskich za znaczny wkład finansowy.
Na koniec wypada życzyć tak jak czytamy w Konstytucji o Liturgii świętej, aby organy w sanktuarium Madonny z Puszczy „ceremoniom kościelnym dodawały majestatu a umysły wiernych porywały do m Boga i spraw niebieskich”. (KL 120).
Ks. Andrzej Widak