Parafia pod wezwaniem NMP w Ostrowach Tuszowskich
Parafia pod wezwaniem NMP w Ostrowach Tuszowskich

W niedzielę 17 grudnia 2023 r. odbyła się uroczystość wprowadzenia do naszego Sanktuarium relikwii oraz obrazu Błogosławionej Rodziny Ulmów. Relikwie wraz  z obrazem, w uroczystej procesji, niosła rodzina Państwa Zielińskich z dziećmi.  Uroczystości przewodniczył
ks. Roman Chowaniec- Proboszcz Parafii Markowa, skąd pochodzili Ulmowie.

Ulmowie to rodzina, która żyła konkretnie przesłaniem Ewangelii, miłością miłosierną samarytanina. Karmiła się Eucharystią i Słowem Bożym. Pomimo zagrożenia, jakie niosło ukrywanie Żydów, pozostali wierni tym wartościom aż po męczeńską śmierć – mówił w kazaniu  ks. Roman Chowaniec. Mówił o pasjach Józefa m.in. sadownictwie, pszczelarstwie, fotografii. O Wiktorii zajmującej się domem i wychowaniem dzieci. Oboje należeli do Bractwa Różańcowego. Mówił o ich wrażliwości na potrzebę bliźnich, którą czerpali z kart Ewangelii. O ich niewyobrażalnym dramacie, jaki rozegrał się 24 marca 1944 roku, kiedy zostali zdradzeni przez rodaków w następstwie czego rozstrzelani: Józef i Wiktoria z siedmiorgiem ich dzieci, w tym jednym nienarodzonym.

Wyrażamy nadzieję, że Błogosławiona Rodzina Ulmów będzie nam wypraszała potrzebne łaski, będzie inspirować nas do czynienia konkretnych aktów miłosierdzia wobec bliźnich, a także byśmy potrafili mówić głośne „nie śmierci” i zdecydowane tak „za życiem, za każdym życiem”.

Warto podkreślić fakt, że namalowany specjalnie dla naszej Parafii obraz przez Pana Eliasza Dytrowa został poświęcony w Watykanie przez papieża Franciszka.

Zamknij menu