Parafia pod wezwaniem NMP w Ostrowach Tuszowskich
Parafia pod wezwaniem NMP w Ostrowach Tuszowskich

Tegoroczna edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej przebiega pod hasłem Kościół XXI wieku.

Hasło to oddaje idee uczestników Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, którzy swoim przykładem i uczestnictwem w tym wydarzeniu biorą odpowiedzialność za Kościół naszych czasów.  Każdy z nas powołany jest do dzieła ewangelizacji i głoszenia słowa Bożego. Musimy jako Kościół pozbyć się naszych słabości, wad, wszystkich grzechów które sprawiają, że przeciwnicy Kościoła Katolickiego potrafią nas ośmieszać i oskarżać o obłudę. Musimy się przełamać i pokazać, że Jezus jest dla nas ważny, bo umarł za nas na Krzyżu.

W tym roku w Rejonie Ostrowy Tuszowskie przygotowane są dwie trasy. Trasa Św. Gwalberta prowadzić będzie z Ostrów Tuszowskich do Pustelni Złotego lasu w Rytwianach, długość trasy 48 km, druga trasa Madonny z Puszczy będzie tak jak w ubiegłym roku przebiegać przez obszary leśne, rozpocznie i zakończy się w Sanktuarium Madonny
z Puszczy w Ostrowach Tuszowskich długość trasy 41 km.

W dniu 28 marca tj. w czwartek o godz. 18:00, w tutejszym kościele, zostanie odprawiona Msza Św. po której na trasę św. Jana Gwalberta wyruszą chętni uczestnicy tej trasy. Po całonocnym marszu trasa ta zakończy się w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach i w tamtejszym Kościele o godz. 7:00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji osób uczestniczących w tej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej.

Kolejna trasa Madonny z Puszczy rozpocznie się 12 kwietnia, w piątek  o godz. 20:00 w naszym Kościele. Zastanie tu odprawiona Msza św. w intencji uczestników, po której wyruszą oni na trasę, która prowadzić będzie przez tereny leśne i zakończy się również w tutejszym Kościele Mszą św. o godzinie 7:00.

Zachęcamy do zapoznania się z ideą,opisem oraz z przebiegiem tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej na stronie internetowej, ponieważ trasy te nie są wyznaczana w terenie. Przejście trasy wymaga umiejętności czytania mapy i orientowania się w terenie, szczególnie w nocy.

Ekstremalna droga krzyżowa jest nową formą duchowego spotkania
z Bogiem w samotności, milczeniu, trudzie i ciemności. Nigdy nie jesteś pewien, że dasz radę, czy podołasz, ale właśnie wtedy doświadczasz tej pomocy Boga, który pozwoli Ci dojść do celu.

Ekstremalna Droga Krzyżowa nie jest pielgrzymką. Jej długość do przejścia to ponad 40 km. Tutaj każdy odpowiada za siebie za swój udział, czas i miejsce. Można tą trasę przejść w dowolnym terminie, ale zawsze należy odpowiednio przygotować się do przejścia zależnie od pory roku, dnia, pogody oraz zapewnić sobie powrót z każdego punktu trasy oraz dostęp do numerów alarmowych odpowiednich służb, gdyby potrzebna była pomoc. Prosimy również o rozważenie czy dystans oraz trudności, z którymi można się spotkać na trasie są dla Państwa odpowiednie, aby zapewnić sobie pomoc w razie nieprzewidzianych wypadków.

Po Mszy św.przy wyjściu na każdą z tras będzie można nabyć całoroczny pakiet pamiątkowy,którego koszt wynosi 15zł (rozważania na rok 2019, opaska). Ilość pakietów jest ograniczona, a zebrana kwota zostanie przeznaczona na działania związane z propagowaniem idei Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Zachęcamy do zabrania ze sobą krzyża. Możemy zabrać nasz krzyż domowy, który na co dzień wisi na ścianie, w domu, ale możemy też zabrać krzyż, który będzie kolejna pamiątką przejścia Ekstremalnej Drogi Krzyżowej i wzmocni nasze więzi z Jezusem.

Zamknij menu